Surowiec - definicja :
Wyjaśnienie krótkie:
Forma miary (p. RPG_Design_Patterns_9_26_05, gauge ) działającej jak cecha (p. RPG_Design_Patterns_9_26_05, trait ), działająca jedynie w sytuacjach uzyskiwania i wykorzystywania środków i surowców.
Wyjaśnienie długie:
Technicznie, nie różni się niczym od aspektu jeżeli chodzi o strukturę. Jeśli jednak chodzi o wykorzystywanie, wspomaga wykorzystywanie pul w określony sposób. Dokładniej, to "surowiec" jest traktowany jak "aspekt" dla systemu pulowego.
Przykłady surowców:
Klasyfikacja - Nazwa
Surowiec - nasiona kwiatów
Surowiec - złomowisko
Surowiec - KADEM - uczeń, nie sprawdzony
Klasyfikacje:
Aktualnie nie istnieją klasyfikacje dla surowców. Każdy surowiec ma Moc = 3.
Przykład klasyfikacji i jej działania:
Mamy dwie postacie, które starają się zrobić automatyczne działko 'sentry' (takie, co się nie rusza, chyba, że w czujnik mu coś wejdzie) z intencją ustrzelenia demona. Jedna ma specjalizację "broń" i atut "potrafi zrobić helikopter z zapałek", do tego ma w surowcach "złomowisko". Druga ma atut "inżynier automatyk" (to nie pomyłka! Zawód może być atutem postaci!). W surowcach ma "węzeł magiczny" oraz "KADEM - uczeń, nie sprawdzony".
Pierwsza postać zbuduje działko na: 5 (specjalizacja ma M:5).
Druga postać zbuduje działko na: 3 (atut ma M:3).
Ale, niech teraz postacie wykorzystają pule do tego celu.
Pierwsza postać wykorzystuje złomowisko i znajduje tam rzeczy, które pozwolą mu zbudować prościej konstrukcję fizyczną działka. Kosztem 1 punktu puli zwiększył moc z 5 do 8.
Druga postać wykorzystuje wpierw KADEM - każdy mag KADEMu ma dostęp do Wektora Sigma. Udało mu się dowiedzieć, w jaki sposób może efektywnie wykorzystać węzły magiczne by służyły jako np. przynęty na demony oraz jak można wzmocnić takie nieszczęsne działko używając węzłów. Następnie, wykorzystuje (ciągle tym samym punktem puli!) swój węzeł.
Podnosi moc z 3 do 3+3+1.5 (dlaczego 1.5, okaże się w mechanice projektów, tam dokładniej to wyjaśnię), co wynikowo daje 8 punktów dla tej konkretnej intencji. A tak normalnie to… 3+1.5 = 4.5 = 5.
Prawda, że też proste (pomijając ułamki)?