Popularnosc Relacje Wasalne

System popularności/popleczników oparty o rozwiązania wasalne

Notatka, szkic potencjalnego rozwiązania mechaniki problemu 'moc Basi Sowińskiej a moc Wiktorii Diakon'.

Jest to specyficzna forma zwiększenia mocy postaci w zależności od tego jak wielu ma sojuszników i sprzymierzeńców. Dotyczy tylko i wyłącznie konstrukcji projektów / działań opartych o surowce. Jest to forma statusu społecznego.

O co chodzi: jeśli postać stara się coś zrobić w świecie gry, następuje taka relacja:
- postać traci jakieś surowce
- postać wykonuje jakiś efekt, uzyskany z mocą A

Ta metoda wzmacnia A w zależności od tego, jak bardzo postać jest popularna/lubiana. Pozwala organizować dookoła postaci/grupy pewne 'kliki' współpracujące dla osiągnięcia wspólnego celu.

Każda postać/NPC może posiadać dowolną liczbę popleczników. Każda postać może być poplecznikiem innej postaci. Jedna postać może być poplecznikiem tylko jednej postaci.

Są trzy stopnie wspomagania:
- 'popieram X': postać, która jest wspierana ma +1 do mocy efektu. Efekty osłabiające

Jakakolwiek akcja zwiększa też pulę sławy osoby wspieranej o 2 klasy niżej (czyli. załóżmy skalę: miedź-srebro-złoto, nazwane dowolnie. Jeśli Aniela popiera Kubę i dokona czynu klasyfikowanego na 'złoty' (+ 5 pkt złotej sławy), Kuba dostanie 5 punktów miedzianej sławy). Jakakolwiek akcja negatywna zwiększa pulę sławy osoby wspierającej o 2 klasy niżej (jeśli zero, to 1 punkt najsłabszej), chyba, że się wyprze. (Kuba popierany przez Anielę zrobi coś podłego i dostanie 5 punktów złotej sławy negatywnej. Aniela przez powiązania albo wyprze się Kuby i przestanie go wspierać, albo dostanie 5 punktów sławy miedzianej)

- 'jestem sojusznikiem X':

- 'stoję za X': postać zyskuje mniej surowców, ale postać wspierana ma zdecydowanie większą moc. Dowolne czyny postaci stojącej za inną zwiększa pulę sławy (i widoczności) osoby wspieranej o 1 klasę niżej, te wspieranej pozytywne wzmacniają o 2 klasy niżej a negatywne - o 1 klasę niżej.

—-
Pojawiła się tu idea parametru 'widoczności'. Jak widoczna jest postać. Uważam, że mogłoby to trochę działać jak 'szpiegostwo' w Civ4 BtS… pierwsza pula to sumaryczna akumulacja, druga to wartość posiadana. Ta druga to jakby surowiec 'socjalny', dzięki któremu można np. powoływać kontakty i wasali (unnamed NPC). Sama idea jest warta przejrzenia.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License