Aspekty Opisowe

Opis:

Aspekt opisowy jest formą nieostrego (na poziomie dziedziny, nie przeciwdziedziny) aspektu. Zawiera ustaloną moc, ale nie zawiera ustalonego zakresu, który może być zmieniany w ramach ewolucji postaci. Przez to jest to najtrudniejsza (jeśli w ogóle możliwa) do zbalansowania forma aspektu. Z drugiej strony pozwala na min/maxowanie jedynie w zakresie a nie w mocy (w odróżnieniu od zwykłych aspektów), przez co prościej jest kontrolować spiralę potęgi postaci.
Aspekty opisowe tworzą postacie potężniejsze pod względem wszechstronności, ucinając ich możliwości rozwoju pod względem czystej mocy.

Technika:

Aspekt opisowy tym się różni od standardowego aspektu, że jego zakresem nie jest krótka fraza czy pojedyncze słowo a pełen opis zawierający wszystko, co wyróżnia tą konkretną postać od innych.

Przykład:

Aspekt Opisowy Charakteru (przykładowa moc: 4):
Jurek jest osobą bardzo poważną i nie posiadającą specjalnie rozwiniętego poczucia humoru. Jest zdyscyplinowany, obowiązkowy i bardzo zdeterminowany w osiąganiu swoich celów. Jest niewiarygodnie wręcz nieufny, cierpi na paranoję i bardzo trudno jest uzyskać jego przyjaźń. Przyjaciół nazywa 'sojusznikami' i nie pozwala nikomu zbliżyć się do siebie. Boi się miłości i pogardza wszelkimi uczuciami wyższymi. Nie czuje się pewnie w towarzystwie dziewczyn, zwłaszcza ładnych (przez co ich unika) i jest osobą antysocjalną. Skryty, ukrywa się za wielokrotnymi maskami.

Jeśli teraz np. piękna dziewczyna spróbuje przekonać Jurka do pójścia z nią na randkę, "uruchamia" trzy punkty: unikanie dziewczyn, uczucia wyższe oraz paranoja: Jurek ma +4 do próby obrony przed jej przekonywaniem.
Jeśli by osiągnąć swój cel Jurek musi iść na imprezę w towarzystwie ładnej dziewczyny, ma kolizję charakterologiczną: (+1) za determinację, (-1) za antysocjalność i (-1) za ładną dziewczynę. W wyniku dostaje -4 punkty do np. przekonania takiej dziewczyny by z nim poszła na imprezę.

Nie wiem czy widać to wyraźnie; można mieć bonus dodatni, ujemny lub jego brak. Może dostać +4 jeśli charakter przeważy "za", -4, jeśli charakter przeważy "przeciw" lub 0, jeśli mamy stan równowagi lub charakter nic o tym nie mówi.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License