Dzialanie Magii 1612

Zalety magii

 • Każde zaklęcie daje bonus +1.
 • Jeżeli zaklęcie zmienia equipment / circumstance (sprzęt / okoliczność), może dodać +2 do tego bonusu (magiczny bonus). Zwykle dodaje. Czyli (0, 1, 2, 3) -> (2, 3, 4, 5).
 • Zaklęcie umożliwia zadeklarowanie konfliktu, jaki w innym wypadku byłby niemożliwy

Ograniczenia magii

 • Do rzucenia zaklęcia potrzebne są Wola, Słowo i Gest; innymi słowy, 5 sekund względnego spokoju i skupienia.
 • W walce wręcz lub topieniu się (czy innych takich) rzucenie czaru jest potencjalną nagrodą za pozytywny wynik konfliktu. Np "utrzymuję się na powierzchni i próbuję rzucić czar".
  • W tym momencie jako MG proponuję pozwolić na rzucenie czaru… z Paradoksem ;-).
 • Magia jest ograniczona do umiejętności postaci i jej typowych działań. Jest wspomagająca, nie "boska", "główna".
 • Utrzymanie istniejącego zaklęcia (upkeep) wymaga koncentracji. Utrzymanie za dużej ilości zaklęć redukuje wszelkie testy mentalno / koncentracyjno… no wiecie.
  • Dokładniej: naraz mag może utrzymywać JEDEN czar bez kosztów innych akcji
  • Za każdy czar WIĘCEJ utrzymywany mag ma redukcję -1 do wszystkich testów wymagających mózgu / koncentracji (o tym dalej)

Używanie magii

Najlepiej użyć magii w taki sposób, by przesunąć konflikt na taki, gdzie postać ma przewagę. Przykładowo, mamy dwie postacie:
- troll Nieśmiertelnik
- magiczny rycerz Stefan

Troll ma "walkę" 20, Stefan "wszystko" na 14. Stefan może powołać magiczną płonącą broń i plastalową zbroję (tool bonus +5+1 magia) by walczyć nie 20v14 a 20v20. Stefan może też rzucić czar iluzji; mało bystry troll może mieć "walkę" 20, ale ma "błyskotliwość" 8 i w ten sposób zaklęcie iluzji zmieni test Stefana w (np.) 8v(1 magia + 5 magiczne dedykowane narzędzie + 14 Stefan) -> 8v20 i w ten sposób zamiast mocować się z trollem, ominąć go używając zaklęcia.

Magia daje znaczące liczby, ale jej prawdziwa przewaga leży w deklarowaniu konfliktów tak, by przeciwnik nie mógł na to nic poradzić. Innymi słowy, taktyka.

Podtrzymywanie zaklęć

Zaklęcia nie znikają już samoistnie o godzinie 0. Zamiast tego wprowadzono nową zasadę - czar jest tak długo aktywny, aż czarodziej go nie anuluje. Ale za to wola maga jest tym, co pozwala magowi trzymać zaklęcie w wybranej przez siebie formie i strukturze; to powoduje np., że jeśli mamy magicznego lekarza, który zasklepił bezquarkowo 6 ran, to cały czas musi:
- pamiętać i pilnować wszystkich 6 zaklęć by mu forma się nie rozjechała
- jego moc jest osłabiona przez to, że trzyma 6 zaklęć jednocześnie.

W formie mechanicznej, każde zaklęcie trzymane przez maga ma koszt (-1) do kolejnych testów wymagających jakiegokolwiek użycia mózgu (nie licząc pierwszego), czyli kara to: (N-1). To samo dotyczy wszystkiego co wymaga koncentracji i intelektu, łącznie z nowymi czarami.

Każde uderzenie w głowę, uczucia, szok wobec maga rzucającego czar wiąże się z potencjalnym testem na koncentrację (vs SPN + <odpowiednia cecha>) lub mag utraci kontrolę nad swoimi zaklęciami.

Ma to następujące korzyści:
- zaklęcia i magia są plastyczne i można je utrwalić Quarkami; nagle grupa uczniaków do tworzenia elementów prototypu i mag do złożenia ich do kupy a potem squarkowanie stają się możliwe
- nie ma problemu co się dzieje gdy dochodzi do godziny 0 w wypadku np. zrobienia sobie jedzenia
- potrzeba więcej niż 2 magicznych lekarzy (np. do opanowania ran). Lub sporej ilości quarków.
- mag idący spać przed anulowaniem swoich zaklęć daje ciekawe podstawy do misji ;-)
- można pokonać genialnie przygotowanego maga używając szoku, jeśli ów nie quarkuje swoich zaklęć

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License